NAMIBIJA IN BOCVANA: Spektakularni Viktorijini slapovi (11. dan)
Končno je napočil dan iz mojih sanj. Pred leti sem poslušala prijateljičine hvalospeve o Viktorijinih slapovih in po tistem so bili samo še ena velika želja na zemljevidu. Ko sva se odločila za potovanje v Namibijo, sem obvezno v plan dodala še sedmo čudo sveta – Viktorijine slapove, pa naj stane kolikor hoče. Denarja in časa. Odločila sva se za enodnevni obisk slapov in si jih ogledala iz zraka s helikopterjem ter po kopnem na zimbabvejski strani. Spektakularna ptičja perspektiva je bila res nekaj najlepšega v življenju in vredna vsakega dolarja. Med ogledom na kopnem sva uživala vsak trenutek v pogledu z različnih zornih kotov ter se hladila ob mokrem tušu slapovega prša.
ZAJTRK V KAMPU CHOBE SAFARI LODGE IN NA POT
Ob sedmih sva imela že odhod iz hotela, tako da sva se morala zjutraj spet kar podvizati. Za obisk Viktorjinih slapov sem skoraj diplomirala. Možnosti je več in je odvisno od vaše pripravljenosti na birokracijo ter časovnih omejitev. Midva sva imela na voljo le en dan, zato sva morala izbrati najboljšo možnost. Vsak bo rekel, da če že imaš najet avtomobil, potem greš s svojim avtomobilom. Odpade! Vstop v Zimbabwe ali v Zambijo vas bo stal pregrešnih cca. 130 USD in sicer morate plačati vse davke, cestnine in ne vem kaj še vse za celo leto za avtomobil. Četudi greste samo za en dan, a na koncu stane to ogromno. Druga možnost je na enodnevni izlet s kombijem iz Kasane (Bocvana). Nimate stroškov, razen plačila izleta. V najinem hotelu so bili res nori s cenami in so računali norih 90 USD po osebi samo za prevoz tja in nazaj. Sem jih povprašala po zdravju. Imela sem na zalogi kontakt od Bena (bmogotsi292@gmail.com), ki ima tam agencijo za izlete in sem se že prej z njim malce na pol dogovorila. V Kasane sem ga samo zvečer poklicala ter potrdila za naslednji dan izlet in je vse res štimalo. Cena 38 USD po osebi. Tako da res toplo priporočam! Tretja, najcenejša, a najtežja in časovno kar potratna možnost, pa je redna avtobusna linija. Najboljše je menda potem čez reko v Zambijo, potem pa taksi ali avtobus do Livingstona. Plačali boste menda (nepreverjeno) cca. 2 EUR, samo prej se morate pozanimati od kje in kako na pot. Priznam, da se nama po tolikih kilometrih ni dalo s tem ukvarjati. Poleg tega so Viktirijini slapovi v tem času s strani Zambije popolnoma suhi in ne vidiš nič. Tako da moraš še vedno na zimbabvejsko stran, plačati 2 vizi in prevoze, potem pa si na enakem kot če greš z organiziranim prevozom.
Kakorkoli, naju je šofer pobral ob 7h zjutraj z novim luksuznim kombijem, tako da sva bila res zadovoljna. Čez dobrih 10 minut smo že bili na meji v Zimbabve. Najprej ven iz avtomobila in urediti za izhod iz Bocvane, nato še enkrat na meji z Zimbabwe. Še sreča, da smo šli že ob 7h zjutraj, ker smo že mi čakali na meji več kot 1 uro, pa še ni bilo praktično nikogar. Potem se je naredila strašna vrsta, da je bilo celo parkirišče polno. Plačaš vizo za vstop v državo in gremo dalje. Še 45 minut vožnje in prispemo v mesto Victoria Falls.
VIKTORIJINI SLAPOVI IZ ZRAKA
Že doma sva se odločila, da greva na ogled slapov tudi s ptičje perspektive. Enostavno moraš videti to velikost in veličastnost iz zraka, saj so slapovi res ogromni. Odpeljal nas je na heliodrom, kjer smo uredili papirologijo in se kmalu skupaj z dvema drugima paroma vkrcali v helikopter, v katerem je prostora za 6 ali 4 osebe. Helikopterski prelet ima takšno progo, da vsi v helikopterju vidijo enako. Naredi takšno osmico nad slapovi v vsega skupaj 15 minutah leta. Ker je bil to za naju sploh prvi helikopterski polet, je bilo še toliko bolj spektakularno. Jaz nisem niti pošteno dihala, priznam. Lahek dvig, nato pa jadranje nad čudovitimi slapovi. Videla se je tudi mavrica in seveda razpoka (kanjon) daleč naprej, saj so se slapovi v zgodovini prestavili že kar osemkrat. Tudi sedaj se dela že nova razpoka, tako da se bodo premaknili ponovno. A najbrž bo trajalo več 10.000 let.
VIKTORIJINI SLAPOVI NA ZIMBABVE STRANI
Viktorijine slapove si delita dve državi – Zimbabve in Zambija. Z obeh strani se pride do njih in nudita različne poglede in tudi aktivnosti, ki jih ne manjka. Od raftinga, kopanja v naravnih bazenčkih na robu slapa, skoka z vrvice, ne vem še kaj vse. Naju nič od tega ni mikalo, zato sva šla v miru le na ogled. Kombi nas je pustil na parkirišču pri vhodu. Trlo se je turistov, a smo se nekako kar razgubili.
Zelo urejena asfaltirana pot vodi ob slapovih, ki so široki neverjetnih 1,2 kilometra. Na vsakih nekaj metrov je urejena razgledna točka, ki nudi prekrasen pogled na slapove. Teh točk je kar 12 na celotni dolžini. Viktorijini slapovi imajo v deževni dobi strašen pretok, a žal takrat razen megle ne vidite ničesar. Ampak res ničesar. Slišite bučanje slapu in nič drugega. Pa seveda popolnoma mokri ste v sekundi. Tokrat je bilo vode res malo, a ravno zato je čas najbolj primeren, saj slapove tudi vidite. In lahko jih fotografirate. Čeprav ste tudi tokrat popolnoma mokri vsaj na enem odseku – tistem najbolj zanimivem. Fotoaparati so mokri takoj in za vsako fotografijo je potrebno stopiti nazaj, obrisati lečo in potem hitro, zelo hitro narediti novo fotografijo. Občutki – nepozabni in veličastni.
KIP DAVIDA LIVINGSTONA
Konec poti je pri mostu, ki je tudi meja v Zambijo. Nato se morate obrniti in se vrniti na vhod. Ob vhodu je tudi kip Davida Livingstona, ki je odkril Viktorijine slapove leta 1855 med svojim raziskovanjem afriške celine. Z mokoro čolnom se je pripeljal po reki Zambezi iz Zambije do slapov, ki jih potem imenoval v čast kraljici Viktoriji. Domače ime Viktorjinih slapov je Mosi-oa-Tunya in pomeni “dim, ki grmi“. Viktorijini slapovi spadajo tudi na seznam Unescove naravne dediščine in se uvršajo med eno od sedmih čudes sveta. V višino merijo le 108 metrov, a so po dolžini res veličastni, saj merijo neverjetna 1,2 kilometra.
SLAVNI HOTEL VICTORIA FALLS
Na poti nazaj do kampa Chobe smo se ustavili še v starem hotelu Victoria Falls. Kot bi se vrnili nekaj desetletij nazaj. Ni zame. Je pa lepo.
KAMP CHOBE SAFARI LODGE
Nazaj v Kasane nas je vodila enaka pot in enak postopek. 45 minut do meje, nato izstop iz Zimbabve, vstop v Bocvano. Spet en kup papirologije in še dobrih 10 minut do kampa in našega hotela. Prispela sva v popoldanskih urah. Kosilo, odmor in počitek do večera.
Celotni stroški dneva = 503 EUR ali 251,5 EUR/osebo
- viza Zimbabwe (2 osebi) = 60 USD (55 EUR)
- prevoz iz Kasane do Viktorijinih slapov v Zimbabwe = 76 USD (69 EUR)
- prelet Viktorijinih slapov s helikopterjem 15 minut = 324 USD (295 EUR)
- kava in čaj = 6 USD (5 EUR)
- vstopnina Viktorijini slapovi = 50 EUR
- magnetek za spomin = 5 USD (5 EUR)
- večerja (steak, toast, kava, čaj) = 98 BWP (8,6 EUR)
- kamp Chobe Safari Lodge = 18 USD (16 EUR)
Devizni tečaj: 1 EUR = 1,1 USD; 1 USD = 13,9425 N$; 1 USD = 10,35 BWP
Prevoženi kilometri = 170 km (šofer s kombijem)
Tudi midva sva kontaktirala Bena, ki dela za agencijo Cars & Guides. Plačala sva 700 pul za dva (ugodno napram konkurenci). S kombijem so naju prišli iskat in peljali po različnih točkah okrog Viktorijinih slapov. Dali so nam(a) dovolj časa in tudi po poti ustavili, ko smo peljali mimo zanimivih živali. Priporočam.