SINGAPUR IN INDONEZIJA: Tradicionalni Legong ples v Ubudu na Baliju (3. dan)
Po napornem dnevu v Singapurju sva že zjutraj z glavnega letališča odletela novi deželi na proti. Najina naslednja destinacija na tem kratkem potovanju je bil otok Bali v Indoneziji. Na Baliju sva pristala že opoldne in se odpeljala proti zelenemu središču otoka v Ubud. Majhno mestece, ki je pravi zeleni raj. V središče kulture, umetnosti, meditacije, riževih polj, džungle in medicine se zgrinjajo množice turistov. Nastanila sva se v pravem rajskem mini resortu, odmaknjenem od glavnega dogajanja. Končno sva si v miru privoščila kosilo, mangov sok in sprehod. Zvečer sva neizmerno uživala ob zvokih tradicionalne glasbe in gibih plesalcev in plesalk tradicionalnega plesa Legong.
IZ HOTELA DO SINGAPURSKEGA LETALIŠČA
Kljub neznosni vročini in vlagi sva dobro spala, a prekratko. Ob šestih zjutraj sva morala že iz hotela ter s podzemno železnico do letališča. Na letališču sva si privoščila odličen zajtrk. Šele tokrat sva videla bleščeče in moderno letališče, ki ga premore Singapur. Res eno najlepših in najbolj urejenih letališč, kar sva jih videla. Ob desetih smo smo z Air Asia poleteli na otok Bali v Indoneziji.
POLET NA BALI IN VOŽNJA V UBUD
Let je trajal dobri dve uri in pol, zato je precej hitro minilo vse skupaj. Že doma sem uredila prevoz iz letališča do najinega resorta v Ubudu, tako da je bil pravi izziv v vsej množici taksistov najti svoje ime. Čakalo jih je več kot 100 na izhodu. Zamenjala sem še nekaj denarja kar na letališču in že smo se peljali proti Ubudu. A po cesti je šlo zelo zelo počasi. Premikali smo se le dobrih 20 km/h, zaradi gneče na cestah. Vse zabito kot v Ljubljani ob največji konici, pa čeprav je tudi tam štiripasovnica. Do Ubuda smo potrebovali dobro uro, kar se mi je zdelo res veliko.
RESORT ALAM INDAH V UBUDU
Po priporočilu prijateljev sva se namestila v mini resortu Alam Indah, ki je nekoliko odmaknjen od vsega vrveža. Sredi džungle ob znamenitem gozdu z opicami (Monkey Forest) je postavljen idiličen kompleks z apartmaji, bazenom in prečudovitimi vrtovi. Midva sva imela kar svojo hišico s čudovito teraso in ogromno kopalnico. Zajtrk je bil božanski, tako da sva res uživala in ga priporočava za miren oddih na Baliju. Do centra Ubuda je približno pol ure hoje ali pa nekaj minut vožnje z najetim motorjem oziroma taksijem. Prevoz do mesta nudijo tudi v resortu. Alam Indah pa pomeni “beautiful nature“. Podpišem.
SPREHOD SKOZI UBUD
Ker zelo rada hodiva, sva se odločila za sprehod do centra Ubuda. Prečkala sva znameniti gozd z opicami (Sacred Monkey Forest), v katerega nisva vstopila, saj so opice tako in tako povsod. Pa tudi te tukaj niso najbolj prijazne, tako da sva se jih kar malce izognila. Pot do mesta pa je zelo lepa, tako da sva uživala. Ker je bil že čas kosila, sva pravzaprav zavila v prvo restavracijo na glavni ulici, od koder nama je zadišala hrana. Odlični rezanci pad thai in burger sta nama prav dobro sedla. Nato pa sva se sprehodila po ulicah, ki jih zaznamujejo majhne trgovinice, lokali, masažni saloni in prodajalne z umetninami. Ubud je znan kot kulturno središče, kjer se zbirajo umetniki. Zadnih 10 let je še posebno oblegan, saj so ga obnoreli vsi bralci knjižne uspešnice Eat, Pray & Love ter seveda filma z istim naslovom, v katerem je glavno vlogo igrala lepa Julia Roberts. Od takrat je Ubud oblegan z vseh strani neba. Mestece ima svoj čar, nizke zgradbe, ozke ulice in polno templjev.
TRADICIONALNI PLES LEGONG V PALAČI
Na ulici prodajajo tudi karte za večerne tradicionalne plese, ki si jih lahko ogledate na več lokacijah. Midva sva se odločila za ogled plesa v Puri Saren Royal Palace, ki je v središču Ubuda in je zelo lepa. V palači so kraljevali po drugi svetovni vojni. Žal jo je skoraj do tal porušil potres leta 1917. Tradicionalni ples ob spremljavi glasbe se je odvijal uro in pol v kar osmih dejanjih (različnih plesih). Bilo je res nepozabno, drugače in zelo zanimivo. Plesalci so oblečeni v pisana oblačila in izvajajo gibe, kjer največjo pozornost preusmerjajo na razmikanje prstov na rokah in premikanju oči. Prav neverjetno, kakšnih in koliko gibov so plesalci zmožni narediti v enem samem plesu. Čisto zares sva uživala, a žal fotografija ne ujame glasbe, gibanja in vzdušja.
Celotni stroški dneva = 160,4 EUR ali 80,20 EUR/osebo
- MRT vlak Singapur do letališča = 5,20 S$ (3,5 EUR)
- zajtrk na letališču Singapur = 20,80 S$ (13,9 EUR)
- prevoz iz letališča Bali v Ubud = 350.000 IDR (25,4 EUR)
- kosilo (čaj, kava, Pad Thai, burger, voda) = 240.000 IDR (17,3 EUR)
- hitra in zanič masaža hrbta = 80.000 IDR (5,8 EUR)
- vstopnina tradicionalni ples Legong = 200.000 IDR (14,4 EUR)
- sladici, mango sok, kava = 172.000 IDR (12,4 EUR)
- voda 1 liter = 11.000 IDR (0,8 EUR)
- spanje v Alam Indah (NZ) = 67 EUR
Devizni tečaji: 1 EUR = 1,1 USD; 1 USD = 1,36 S$; 1 USD = 12.600 IDR