SLOVENIJA: Hiter vzpon na Okrešelj (1.396 m)
V kolikor obiščete Logarsko dolino in se sprehodite do slapa Rinke, je obvezen še hiter skok na Okrešelj. Okrešelj imam v lepem spominu iz že otroštva, saj smo imeli tam planinske tabore v osnovni šoli. Če je od slapu Rinka do Doma na Okrešlju za premagati le borih 466 m nadmorske višine, pot ni tako lahka, kot si jo mnogi predstavljajo. Ob vzponu tako vedno znova videvam domače in tuje pohodnike, ki se vpenjajo v običajnih čevljih, balerinkah, tekaških supergah. Ob tem me zmrazi in vedno se sprašujem, kako je tako malo nesreč ob tako nepremišljenih obiskovalcih.
Kakorkoli, pot je precej strma in zahtevna. Predvsem zato, ker je na Okrešelj vedno strašna gneča za gor in dol, kar pomeni umikanje na vsakem koraku. Prvi del poteka v gozdu po že zelo shojeni poti, ki je pretežno kamnita. Nato je potrebno prečiti ustje slapu Rinka skozi lesen ozek most in nato po lesenih stopnicah ob vodi po soncu do zadnje tretjine, ki ponovno poteka po lepi in ne več tako strmi gozdni poti. Zadnji del mi je najljubši, ker je precej gozdnih tal poraslih z mahom. Na približno polovici poti je na levi strani tudi izvir reke Savinje. Na vrhu je Dom na Okrešlju, ki nudi tudi lep razgled na ostale Kamniško-Savinske vršace.
Osnovne informacije:
- Izhodišče – Slap Rinka (930 m)
- Vrh – Dom na Okrešlju (1.396 m)
- Višinska razlika – 466 m
- Trajanje vzpona – 1 ura
- Trajanje sestopa – 45 minut
Kot ste opisali je pohodna obutev zelo primerna. Videli so ljudi, ki so se vzepnjali do Češke koče v japonkah.
Tudi jaz sem že videla mnoge neumnosti. Npr. fante v zlizanih tekaških supergah pred nevihto na vrh Ojstrice, kjer je živi kamen. Še malo je nesreč v gorah, glede na to, kako neresno jih ljudje jemljejo. 😦