Preskoči na vsebino

INDONEZIJA 2024: Varani v nacionalnem parku Komodo (7. dan)

V Labuan Bajo vsi ponujajo enodnevni izlet v nacionalni park Komodo. Vsi enak izlet, ob enaki uri in za enako ceno. Nimaš v resnici kaj zgrešiti. Sicer sem želela na ogled varanov na otok Rinca, ki je manj obljuden, a praktično tega izleta nihče ne ponuja. Lahko samo zakupiš cel čoln, kar bi se izplačalo pri minimalno šestih potnikih. Nekaj smo se sicer organizirali s potapljaškimi prijatelji, a je na koncu padlo v vodo. Še sreča, ker je bil ta “turistični izlet” prav super organiziran. Gneča pa je seveda bila nepopisna, a to sem tudi pričakovala. Imela pa sem se prav fino in res je bil lep celodnevni izlet.


PULAU PADAR

Ob 7. uri zjutraj smo odšli s taksiji izpred hotela do pristanišča, plačali vstopnino za nacionalni park Komodo in se s hitrim čolnom odpeljali do otoka Padar. Padar je znan po krasnem razgledu, kjer vidiš tri cele plaže. Seveda pa se je za razgled potrebno potruditi in prehoditi kar nekaj 100 stopnic. Mi smo ujeli super časovno okno in smo imeli do vrha še precej prosto pot. Nazaj grede je bila pa res gneča in pred vrhom se praktično ni dalo več premikati in mnogi niso mogli niti priti do vrha. Zadnji del poti namreč ni urejen s stopnicami, ampak je zelo ozek in drseč. Ampak za nas hribovce je seveda to mala šala. Mnogi pa imajo kar težave že s stopnicami in potem še “hribolazenjem”. Vroče je kot v peklu, ampak razgled pa prečudovit. Res lepo!


ROZA PLAŽA (PINK BEACH)

Naša naslednja postojanka je bila roza plaža (Pink Beach), ki je bila oddaljena le dobrih 10 minut s hitrim čolnom. Priznam, da je bila ta plaža pravi vrhunec tega izleta, saj je res izjemno lepa. In mivka na plaži je res roza barve. Le-to povzroča razpadanje korale, ki je rdeče barve. Na mestu, kjer so nas odložili s čolna, je bila res gneča. Sprehodila sem se 200 metrov po plaži in ostala popolnoma sama na prečudoviti rajski peščeni plaži. Wooow – res lepo in krasna turkizna barva popolnoma čistega morja. Krasno! Imeli smo čas za kopanje in uživanje.


VARANI NA OTOKU KOMODO (PULAU KOMODO)

Na čolnu so nam postregli s kosilom, ker je hrana na vseh otokih prepovedana. Izjemno sem bila vesela tega ukrepa, ker tako ščitijo naravo pred vsemi možnimi odpadki. Tako smo lepo na čolnu pojedli in nismo nič svinjali po naravi. Nato smo končno šli na otok Komodo, po katerem se imenuje cel nacionalni park, ki je mnogo večji in zajema večje število otokov. V spremstvu vodičev smo šli na enourni kratek sprehod, kjer smo si zelo od blizu ogledali komodoške varane.

Komodoški varan ali komodoški zmaj, je vrsta kuščarja, ki živi na otokih Komodo, Rinca, Flores, Gili Motang in Gili Dasami v osrednji Indoneziji. Je največji kuščar na svetu. Odrasli osebki merijo do 2-3 metre v dolžino in tehtajo okoli 70 kilogramov. To nenavadno velikost pripisujemo dejstvu, da na otokih, kjer živi, ni drugih plenilcev, ki bi predstavljali kompeticijo za to ekološko nišo, pa tudi počasni presnovi teh živali. Zaradi velikosti so komodoški varani na vrhu prehranjevalne verige in so dominantna vrsta v ekosistemu, kjer živijo. Čeprav so večinoma mrhovinarji, občasno plenijo druge živali, med njimi nevretenčarje, ptice in sesalce. Lovijo iz zasede. Njihova slina vsebuje več sevov zelo virulentnih bakterij. Tudi če plen med napadom samo poškodujejo, le-ta umre v roku enega tedna zaradi sepse, nakar ga najdejo s pomočjo dobro razvitega voha in požrejo ostanke.

Parijo se med majem in avgustom. Samice avgusta odložijo do 20 jajc v zapuščena gnezda velenogih kur in jih valijo sedem do osem mesecev. Mladiči se izvalijo aprila, ko imajo na voljo največ žuželk, s katerimi se prehranjujejo. Živijo v drevju, s čimer se izognejo plenilcem in kanibalističnim odraslim. Samice se lahko razmnožujejo tudi partenogenetsko, z izleganjem neoplojenih jajc. Mladiči odrastejo v treh do petih letih, celotna življenjska doba pa lahko znaša tudi do 50 let.

Meni je bil ogled všeč. Niso nam pustili preblizu, ker so komodoški varani res nevarni. Četudi izgleda na fotografiji drugače, smo še vedno bili vsaj štiri metre ali več oddaljeni od varanov. Ni heca. Videli smo jih 5, kar je bilo veliko število. Sicer večino časa počivajo, ker imajo tako počasno prebavo in jih tudi ni tako težko najti.


SNORKLANJE NA MANTA POINT

Za konec izleta smo se ustavilli za slabo uro na manta pointu za snorklanje ob lepi sipini sredi morja. Jaz sem mislila, da je to samo komercialna fora z mantami in nisem šla na snorklanje. Priznam, da sem imela podvodnega sveta kar malo dovolj. Potapljaški kolegi so šli v vodo in ne boste verjeli, videli so “dancing mantas” in sicer 9 mant je plesalo v krogu. Pokazali so mi video in mi ga tudi prijazno odstopili za spomin. Grrrr. Oooooooo, kako sem bila jezna sama nase. Za vse bralce – pojdite tukaj v vodo, ker mante so.


Celotni stroški dneva za 1 osebo = 174 EUR

  • rogljički za zajtrk = 110.000 IDR (6,5 EUR)
  • celodnevni izlet v NP Komodo = 1.200.000 IDR (70,6 EUR)
  • vstopnina National Park Komodo nedelja = 450.000 IDR (26,5 EUR)
  • lekarna Hansaplast = 30.000 IDR (1,8 EUR)
  • Dragon Diving Komodo (NZ) = 69 EUR

Devizni tečaj: 1 EUR = 17.000 IDR

Komentiraj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.