ISLANDIJA: Hrana na poti
S hrano na Islandiji je posebna zgodba. Slišala sem, da je zasoljeno draga in hkrati še nič posebnega. Malce sem verjela, vsega pa tudi ne. Tudi nekajkrat sem se že potepala po severnih državah, tako da sem se že spoznala s cenami razvitih severnih držav. A sem že ob prihodu na Islandijo tudi jaz pošteno “zakašljala“. Nimam nobene težave drago plačati hrane, a za navaden sendvič odšteti 12 EUR je pa nesmisel. Ampak sva se znašla, kot vsi drugi, in veliko nakupovala v trgovinah ter si sama pripravljala obroke. Zato je tudi precej pomembno, da bivate v guesthousih, kjer imate na voljo povsem opremljene kuhinje.
ZAJTRK
Za zajtrk sva si v trgovini kupila vse potrebno. V večini guesthousov je na voljo tudi aparat za pripravo kave, kakava in čaja. Pri nekaterih celo vse začimbe, olje, kis, sladkor. Torej osnovne potrebščine za pripravo obroka. Ena od tipičnih islandskih jedi je Skyr. Sadni ali navadni jogurt odličnega kremastega okusa, ki je bil vsak dan na jedilniku. Dobite ga tudi v obliki napitka in je narejen iz domačega posnetega mleka. Izhaja že iz časa vikingov, ko so se pred 1100 leti priselili na Islandijo.
Že kar rutina je postala postojanka za kavo/čaj na bencinski črpalki N1. Na Islandiji se na bencinskih črpalkah dogaja vse. Njihovi avtomobili so tako požrešni, da so neprestano na črpalkah, zato so v sklopu črpalke vedno še restavracija, bar, trgovina in zelo urejene sanitarije. Torej res vse kar potrebujete. Za povrh je bila kava še zelo okusna in zelo poceni. In še za eno ceno lahko popijete kave ali drugih napitkov kolikor vas je volja. Včasih sva si seveda privoščila tudi čisto pravo postojanko za topli napitek.
KOSILO
Islandci nimajo prav veliko tipičnih jedi. Ena od teh je fermentirano surovo meso morskega psa (Hákarl), ki ga nisva niti iskala na jedilnikih. Druga še bolj bizarna tipična jed je Sviđ – kuhana polovica ovčje glave s krompirjem in repo. Ne bi, hvala! Tako sva se držala ostalih jedi, ki so prispele tako ali drugače v islandsko kulinariko. Kljub res pregrešno visokim cenam, sva si tudi vsak dan privoščila kosilo/večerjo. Le enkrat sva uspela sama skuhati doma paradižnikovo juhico.

Humarhöfnin – top restavracija v Höfnu, ki slovi po odličnih škampih. Družina jih tudi sama lovi in izvaža.
SLADICE
Sladokusca ne moreta brez sladic, a tokrat jih je bilo bolj malo. Večinoma sva se sladkala s čokoladami in piškoti iz trgovine. Nekajkrat pa vseeno tudi bolj zares.

Sveže jagode, ki sva jih kupila v samopotrežni trgovinici – izbereš in vržeš denar v skrinjico (cena 4 EUR/250 g).
Na Islandiji je torej precej izbire, a cene so za naše denarnice res precej zasoljene, tako da kuhalnico v roke in na pot. Trgovine so zelo dobro založene in tudi izbira hitro pripravljene hrane je res velika. Tudi domačini očitno kuhajo bolj “na hitro”.