VIETNAM IN KAMBODŽA: Tovarna svile in Angkor Wat (2. dan)
Napočil je dan D in ogled dolgo pričakovanega tempeljskega mesta Angkor. Upoštevala sva dragocene napotke domačina in se zjutraj odpravila najprej po nakup 3-dnevne vstopnice, nato pa jo mahnila na ogled čisto prave tovarne svile. Skozi zadnji vhod smo nato vstopili v ogromen kompleks Angkorja in si najprej ogledala ostanke templja Preah Khan. Sledili so še Neak Pean, Ta Som in East Mebon. Po kosilu ob jezeru sva si ogledala še tempelj Pre Rup, nato pa za konec dneva še najlepši Angkor Wat, kjer sva počakala tudi na sončni zahod.
V mislih sva imela ogled Angkorja samo za en dan in naslednji dan jezero Tonle (Tonle Sap) s plavajočimi vasicami. Hitro naju je domačin Domen prepričal, da je en dan za Angkor občutno premalo in da je jezero Tonle postal čisto preveč turističen, kjer samo obirajo turiste za denar in je ostalo bolj malo pristnega okolja ter vzdušja. Tudi misel o kolesarju po Angkorju je bila hitro pozabljena, ko sva ugotovila, kako veliko je celotno področje. Že s tuk-tukom potrebuješ od enega do drugega templja po 20 minut, kaj šele na kolesu. Da ne govorim o utrujenosti in bolečih nogah (toplo priporočam superge). Torej za Angkor si vzemite vsaj 2 dni in obvezno svojega tuk-tukovca, ki vas lepo vozi od templja do templja ter vas čaka, medtem ko ste vi na ogledu. Enodnevna vstopnina za Angkor stane 20 USD in 3-dnevna 40 USD. Na vstopnici je tudi vaša slika, tako da preprodaja žal ni možna.
TOVARNA SVILE (SILK FARM)
Po nakupu vstopnice smo se odpeljali do tovarne svile (Silk Farm), ki je oddaljena dobrih 7 km od Angkorja. Na vhodu vas pričaka vodič in ogled tovarne je brezplačen. Seveda lahko na koncu svojemu vodiču poklonite napitnino, če boste z ogledom zadovoljni. Svila je nit, ki jo dobijo iz kokona sviloprejke, zato tudi sami gojijo sviloprejke. Ličinke hranijo 30 dni neprestano z murvinimi listi. Ličinka zraste do velikosti 4-5 cm in ko postane rumene barve, jih prestavijo v pleteno košaro, kjer nato začnejo plesti kokon. Pletejo ga z bruhanjem svoje sline in takrat se več ne prehranjujejo. Kokon pletejo nekaj dni in ličinke ostanejo v kokonu. Kokon je iz ene same neprekinjene nitke, ki je dolga kar 300 metrov. Če ličinka kokon pregrizne, je kokon neuporaben. Kokon nato vržejo v vrelo vodo in ga z metlico razpletajo. Več res drobnih nitk povežejo v eno nit svile. Iz zunanjega dela kokona dobijo svilo slabše kakovosti, iz notranjega dela pa svilo prve kakovosti. Vsak kokon tako vsebuje 300 m svile, ki jo nato barvajo z naravnimi rastlinskimi barvili. Nitke svile nato še ročno očistijo in taka je pripravljena na tkanje oblačil in šalov.
TEMPELJSKO MESTO ANGKOR
Sledil je končno pričakovan ogled templjev Angkorja. Unescova svetovna dediščina je nekaj najbolj neverjetnega, kar sem kdaj videla v življenju. Največji verski spomenik na svetu se razprostira na vsaj 1000 km2. Angkor je bilo takrat največje predindustrijsko mesto na svetu. V času, ko je Angkor imel 1 mio prebivalcev, je v Londonu živelo le 50.000 ljudi. V mestu je bilo iz kamna zgrajenih tudi več 100 templjev različnih oblik in velikosti, saj so le posvetne zgradbe in palače lahko gradili s kamnom. Hiše za prebivalce in ostali mestne zgradbe so bile zgrajene z lesom, ki so seveda v času razpadle. Mesto so voditelji gradili med leti 802 in 1432.
TEMPELJ PREAH KHAN
Najprej sva si ogledala tempelj PREAH KHAN, ki je bil zgrajen v 12. stoletju za kralja Jayavarmana VII. Bil je središče celotne organizacije, v katerem je delalo 100.000 uradnikov in uslužbencev. Tempelj je zgrajen tako, da ima precej pravokotnih galerij, v katerih so potekali tudi veliki festivali. Precejšen del templja je še vedno porušen in zapuščen, tako da ga je preraslo drevje.
TEMPELJ NEAK PEAN
Manjši tempelj Neak Pean je postaljen sredi ogromnega umetnega jezera, a do njega vodi zelo simpatična lesena ozka pot nad vodnim kanalom. Zgrajen konec 12. stoletja za kralja Jayavarmana VII. Tempelj obkroža velik bazen okoli katerega so postavljeni še štirje manjši bazeni.
TEMPELJ TA SOM
Še en zelo majhen tempelj, ki ga je konec 12. stoletja zgradil kralj Jayavarman VII. Njegova posebnost je ogromno drevo, ki je preraslo stene templja.
TEMPELJ EAST MEBON
Ogromen East Mebon je bil zgrajen s strani kralja Yasovaramana I. Njegova značilnost so 4 zelo podobni stolpi, do katerih se je zelo težko povzpeti, saj so stopnice precej strme. Tempelj obkrožajo popolno izklesani kipi slonov na vseh stranicah. Tempelj ni bil nikoli dokončan, zato je možno lepo videti, kako so se templji gradili.
TEMPELJ ANGKOR WAT
Po kosilu okrog 15.30 sva jo mahnila proti najlepšemu in največjemu Angkor Watu. Ker sva tukaj v času kitajskega novega leta, je gneča turistov neizprosna. A pozno popoldanski ogled je imel svoj namen – sončni zahod in ogled lokacije za jutrišnji sončni vzhod nad Angkorjem. Izkazalo se je, da je bila odlična poteza. Kompleks Angkor Wata obkroža obzidje in pravokotni vodni kanal dolžine 1.5 krat 1.3 kilometra. Angkor je zgrajen iz kamna gore Phnom Kulen, ki je kar 50 km oddaljena.
V času Kmerskega imperija je bil prvotno zgrajen kot hindujski tempelj, proti koncu 12. stoletja pa se je postopno preoblikoval v budistični tempelj. Gradnjo je v začetku 12. stoletja začel kmerski kralj Suryavarman II v mestu Yaśodharapura, ki je bilo hkrati glavno mesto Kmerskega imperija. Zgrajen je bil kot državni tempelj oziroma morebitni mavzolej. S prekinitvijo tradicije šivaizma prejšnjega kralja, je bil Angkor Vat posvečen Višnuju. Kot najbolje ohranjen tempelj na tem mestu, je edini od svoje ustanovitve, ki je ostal pomemben verski center. Tempelj je vrhunec visokega klasičnega sloga kmerske arhitekture in je simbol Kambodže.
Angkor Wat združuje dva osnovna načrta kmerske tempeljske arhitekture: tempelj-gora in kasnejši galerijski tempelj. Zasnovan je tako, da predstavlja goro Meru, dom dev v hindujski mitologiji: znotraj obrambnega jarka in zunanjo steno dolgo 3,6 kilometra, so tri pravokotne galerije, vsaka dvignjena nad naslednjo. V središču templja stoji quincunx stolpov (quincunx je geometrijski vzorec sestavljen iz petih točk, razporejenih v predložku kjer štirje tvorijo kvadrat ali pravokotnik, peti je na sredini). Za razliko od večine angkorianskih templjev, je Angkor Vat usmerjen proti zahodu; učenjaki so razdeljeni glede pomena tega. Tempelj je občudovanja vreden glede na veličino in harmonijo arhitekture, obsežnih bas-reliefov in številnih božanstev deva, ki krasijo stene. Sodobno ime Angkor Vat pomeni “Tempeljsko mesto” (vir besedila Wikipedia).
Na sončni zahod je najlepše počakati ob desnem ribniku, saj se naredi lepa svetloba na samo zgradbo Angkorja. Nato pa brž domov počivati, saj je jutri potrebno vstati kar ob 4h zjutraj.
Skupaj celotni stroški dneva = 167,12 EUR oziroma 83,56 EUR/osebo
- napitnina Silk Farm = 25.000 KHR (6,34 EUR)
- 3-dnevna vstopnina Angkor Wat = 80 USD (74,76 EUR)
- magnetka = 1 USD (0,94 EUR)
- kosilo v restavraciji = 14,25 USD (13,32 EUR)
- selotejp = 0,25 USD (0,23 EUR)
- voznik tuk tuka za cel dan = 28 USD (26,17 EUR)
- tuk tuk do mesta in nazaj = 4 USD (3,74 EUR)
- palačinke z banano = 2 USD (1,87 EUR)
- sladoled = 6,5 USD (6,1 EUR)
- riževe kroglice = 1 USD (0,94 EUR)
- spanje Sunsai Villa (NZ) = 35 USD (32,74 EUR)