UGANDA: Krivolov nosorogov (8. dan)
Končno sva imela dobri postelji in je bil spanec res odličen. Po dolgem času ne zajtrkujeva v temi, ampak je res vse skupaj po “kraljevsko”. Vesela odrineva na pot okrog devetih. Danes naju čaka “nenaporna” pot na sever proti mestu Masindi in nato naprej proti zavetišču za bele nosoroge Ziwa Rhino Sanctuary.
Ta “nenaporna” pot se hitro spremeni v zelo naporno pot. Makadam, luknje in polno vasic, skozi katere je seveda omejitev hitrosti in pred vsako vasico in za njo vas čaka kup “nečloveških” ležečih policajev. Potovalna hitrost je bila res nizka in v Masindi prispeva po 5-ih urah vožnje, ravno za čas kosila. Zaideva v verjetno edino restavracijo, ki se tudi čisto prav imenuje – Travelers Corner.
Pot nadaljujeva po lepi in asfaltirani cesti proti zavetišču belih nosorogov Ziwa. Tja prispeva že pozno popoldan. Vodiči nama odsvetujejo opazovanje nosorogov v popoldanskem času, saj so v mlakužah in ni prav dosti videti. Ker imava naslednji dan čas, se odločiva za jutranje opazovanje ob 7. uri. Takrat se nosorogi pasejo po okoliških travnikih in jih bova najlažje opazovala.
V zavetišču Ziwa opravljajo res dobro delo. V Afriki je bilo še v sedemdesetih letih več deset tisoč belih in črnih nosorogov. Zaradi krivolova je živalska vrsta skoraj izumrla. Krivolov je strogo prepovedan in tudi kazniv, a je želja po zaslužku močnejša. Nosoroge ljudje ubijajo zaradi več razlogov, med njimi pa je najpogostejši visoka vrednost roga, saj ga uporabljajo na Kitajskem in v Vietnamu v tradicionalni medicini.
Tako je tudi Uganda ostala brez enega samega nosoroga, čeprav jih je bilo v 70-ih letih na tem področju še več kot 420 (300 črnih in 120 belih). Zadnji nosorog je bil ustreljen leta 1982. Tako so leta 1998 ustanovili fundacijo nosorogov in začeli z vzgojo nosorogov na ozemlju Ziwa, ki obsega kar 7.000 hektarov. Iz Kenije so najprej dobili par belih nosorogov in pozneje še štiri. Tako so lahko začeli s svojo naravno reprodukcijo.
Reprodukcijski program bo trajal vsaj še 10-15 let, ko bodo imeli med 30-50 belih nosorogov in jih bodo lahko izpustili nazaj v njihovo naravno okolje. Reprodukcija poteka zelo uspešno, saj je danes v zavetišču že 15 belih nosorogov. 40 paznikov jih spremlja 24 ur na dan. Poleg varovanja je njihova naloga tudi beleženje vsakega trenutka življenja vsakega nosoroga posebej.
V zavetišču te prav prijazno opozorijo, da si del nosorogovega okolja in da je varnost na prvem mestu. Ponoči je nezaželjeno hoditi naokoli oziroma je obvezna uporaba naglavne svetilke, saj nosorogi zelo slabo vidijo. Zelo radi pridejo ponoči na travnik pred hišami in tudi zjutraj jih bomo še prav gotovo videli, saj se prehranjujejo ponoči in nekje do 9. ure zjutraj. Potem se umaknejo in cel dan počivajo v senci ali se hladijo v vodi. Kar malce sem zastrigla z ušesi in se veselila jutra kot majhen otrok.
Celotni stroški dneva = 205 USD ali 184 EUR
- bencin = 75.000 UGX (27 USD)
- kosilo (koza s krompirčkom, club sendvič, kava, čaj) = 30.000 UGX (11 USD)
- večerja (paradižnikova juha) = 18.000 UGX (6,6 USD)
- vstopnina Ziwa Rhino Tracking = 80 USD
- spanje Ziwa Rhino Guesthouse (nočitev z zajtrkom) = 80 USD
Devizni tečaj: 1 USD = 2750 UGX in 1 EUR = 1,11 USD
Skupaj prevoženi km = 313 km
Čas vožnje = Fort Portal – Hoima 4 ure, Hoima – Masindi 1 ura, Masindi – Ziwa 1 ura
Spanje na višini 1.000 mnm.