SINGAPUR IN INDONEZIJA: Riževe terase Jatiluwih in tempelj Ulun Danu Beratan na Baliju (4. dan)
Verjetno bi se v lepem vremenu suhe sezone celo na izlet na sever Balija lahko podala s skuterjem, a tokrat ni bilo nobene šanse. Sicer toplo in sončno vreme, so prekinjale grozne nevihte in nalivi skozi cel dan. Kljub vsemu sva imela precej sreče in ostala suha. Na celodnevni izlet sva se zato odpravila z najetim avtomobilom s šoferjem, ki naju je takoj po zajtrku pobral pred najinim resortom. Najprej smo se odpravili do prekrasne vasice Jatiluwih, ki jo obdajajo čudovite riževe terase. Po enournem sprehodu med terasami smo nadaljevali po vijugasti in strmi cesti do jezera Beratan, na katerem stoji tudi prekrasen tempelj Ulun Danu Beratan, ki je na vseh razglednicah Balija. Po ogledu smo se odpeljali nazaj v Ubud, kamor smo prispeli ravno za čas kosila in odlične masaže celega telesa.
NAJINO KRALJESTVO ALAM INDAH
V mini resortu Alam Indah sva se res odlično počutila. Tudi spanje je bilo končno umirjeno in zajtrk je bil božanski. Jedla sva tradicionalne kruhke , napolnjene s sirom in jajčko. Njam, njam. Po zajtrku naju je kar v hotelu pobral šofer, ki sva si ga naročila za celodnevni izlet na sever otoka.
NA POTI DO RIŽEVIH TERAS
Do riževih teras Jatiluwih smo potrebovali slabo uro in pol po vseh možnih vijugastih cestah skozi prenatrpane vasi na Baliju. Pričakovala sva precej bolj umirjen promet in seveda le malo njega, a bilo je vseskozi polno norih voznikov. Cesta pa ozka in seveda nikakor pripravljena za toliko prometa. Nekaj verskih obredov sva videla po poti kar iz avtomobila ter seveda mnogo tradicionalnih hiš.
RIŽEVE TERASE V VASICI JATILUWIH (UNESCO)
Večina obiskovalcev Balija se odloči za ogled lepih riževih teras zelo blizu Ubuda, ki se nahajajo v vasi Tegalalang. Midva sva se odločila še (menda) za lepše od njih in sicer v vasici Jatiluwih, ki zaradi večje oddaljenosti od Ubuda tudi (še) niso tako zelo obiskane. Ko smo prispeli v vasico, sva že zagledala prve zelene riževe terase in osupla. Vasica je obdana z res čudovitimi riževimi terasami, med katerimi se lahko tudi sprehodiš. Cela vasica je tudi uvrščena na seznam Unescove naravne in kulturne dediščine, zato bo v prihodnje zagotovo deležna pozornosti vsakega turista. Tokrat jih še ni bilo veliko, zato je bilo še toliko lepše. Med terasami so tri različno dolge urejene poti. Izbrala sva si najkrajšo, ki jo prehodite v slabi uri. Seveda s fotografiranjem in občudovanjem vred. Še sreča, da sva se odločila za krajšo, saj je prihajala strašna porcija dežja. Namenoma sem pustila neobdelane fotografije, da se vidijo strašni oblaki, ki se v tem času sprejajajo nad Balijem.
HINDUISTIČNI TEMPELJ ULUN DANU BERATAN
Po ogledu riževih teras smo nadaljevali na sever skozi ozke vasice precej visoko. Naša naslednja postojanka je bilo jezero Beratan, ki leži na nadmorski višini več kot 1300 metrov. Hinduistični tempelj Ulun Danu Beratan je postavljen ob rob jezera, ki ga obdajajo še drugi templji celotnega kompleksa. Zgrajen je bil že leta 1633 in ima še danes zelo pomembno vlogo v domačem hinduističnem verovanju. Uau, koliko turistov s celega sveta. Množice in množice. Naredila sva kratek sprehod skozi tempeljsko vasico in si končno ogledala tempelj Ulun Danu Beratan še v živo. Tempelj namreč krasi vse knjige, članke in razglednice z Balija.
JAGODE NA BALIJU
Pravzaprav ne boste verjeli, a v tem delu Balija gojijo jagode. Veliko jagod in zelo dobre jagode, ki so seveda potem tudi naprodaj na vsaki stojnici ob cesti. Seveda sva tudi midva podlegla vsem dišečim stojnicam, a na koncu jagode podarila zaposleni v restavraciji, ki nama je postregla s kosilom. Tako zelo se jih je razveselila, da ni mogla niti dojeti. Pa sva ji čisto zares želela le polepšati dan. Spraševala je, kje sva jih kupila in koliko so stale. Pa sem jo vprašala, kdaj zaključi in da jih lahko odnese. In je bila vsa presunjena. Jaz pa vsa vesela, da sem ji lahko polepšala dan le z nekaj jagodami.
KOSILO IN VEČERJA V UBUDU
Nazaj v Ubud smo se pripeljali ravno za čas kosila, tako da sva si privoščila sredi mesta odlično kosilo in se nato odpravila na še boljšo masažo celega telesa v SPA Murni’s. Nato pa še nekaj prigrizkov in spila 1, 2, 3… koktajle. Happy Hour nudi 2 za 1 za vsakim vogalom, zato je potrebno izkoristiti.
Celotni stroški dneva = 260 EUR ali 130 EUR/osebo
- avtomobil s šoferjem za cel dan – izlet na sever = 750.000 IDR (54 EUR)
- vstopnina riževe terase Jatiluwih = 85.000 IDR (6,1 EUR)
- vstopnina tempelj Ulun Danu Beratan = 200.000 IDR (14,4 EUR)
- kosilo (riž, ražnjiči, kava, čaj, voda) = 271.000 IDR (19,5 EUR)
- jagode 0,5 kg, banane, voda = 50.000 IDR (3,6 EUR)
- masaža celega telesa 1,5 ure = 800.000 IDR (57,6 EUR)
- kartice, sladoled, voda = 150.000 IDR (10,8 EUR)
- 4x capirinha, 2x spring roles = 232.500 IDR (16,7 EUR)
- taksi zvečer do hotela = 60.000 IDR (4,3 EUR)
- spanje Alam Indah (NZ) = 971.750 IDR (70 EUR)
Devizni tečaji: 1 EUR = 1,1 USD; 1 USD = 12.600 IDR